Biblioteka w Nieborowie

Na skróty

Treść strony

Gmina Nieborów jest gminą  atrakcyjną turystycznie i gospodarczo, umożliwiającą aktywny wypoczynek. Sprzyja temu przede wszystkim jej usytuowanie na szlakach turystycznych: Łowicz - Arkadia - Nieborów - Żelazowa Wola; Łęczyca - Piątek - Walewice - Łowicz - Arkadia - Nieborów; Żelazowa Wola - Sochaczew - Kompina – Sromów oraz dogodny zjazd z Autostrady Wolnośći A2
w Nieborowie. Nie małą atrakcję stanowią: Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Motoryzacji – „Stacja Nieborów“ i Zagroda Bednarza w Bednarach.  Przez Gminę przepływają trzy rzeki: Bzura, Skierniewka i Rawka. Znajduje się  tu pięć parafii rzymskokatolickich.  Parafia Bednary  erygowana w 1357 r.  z kościołem neorenesansowy orientowanym, jednonawowy
i jednowieżowy p.w. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty dziewicy i męczennicy;  parafia Bełchów erygowana w 1649 r. z kościołem jednonawowym, orientowany p.w. św. Macieja Apostoła; parafia Kompina erygowana w 1445 r. z kościołem neogotycki, trójnawowy p.w. św. Wojciecha, biskupa i męczennika i św. Barbary; Parafia Nieborów erygowana w 1314 r. z  kościołem trójnawowym, neogotyckim, z dwuwieżową fasadą p.w. Matki Bożej Bolesnej, św. Rocha i św. Marcina. Na uwagę zasługują wyroby z ceramiki nieborowskiej stanowiącej jego wyposażenie. Najmłodsza parafia w gminie to Bobrowniki z kościołem p.w. Matki Bożej Jasnogórskiej konsekrowanym w 1982r.     
 „Nad wodą w Nieborowskim sędziwym ogrodzie młody, smukły dąb rośnie. Dąb to pamiątkowy…1”  . Takich pamiątek tu nie brakuje. Historia Nieborowa zasobna jest  w tajemnice i wydarzenia związane z dziejami Polski. Żeby móc poznać wszystkie jej sekrety nie wystarczy tu bywać, należy tu wieść żywot i karmić się tą historią.

  /1.Gabriel Karski – Dąb Pamiątkowy w Nieborowie/

« wstecz

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.